Skip to content

Talinas – įdomiausia kultūros sostinė Europoje

spauda02

„Talinas – įdomiausia kultūros sostinė Europoje“
2004-10-15
Auksė BOGUŽAITĖ

R. Atkočiūno režisuotas spaktaklis „Idioto mišios“ 
išsiskiria iš Lietuvos teatrinio gyvenimo konteksto. 
Nuotraukoje A. Venslovas ir V. Anžis

Rugsėjo pabaigoje Estijos sostinėje vyko menų festivalis „Trialogos“, kur du vakarus buvo rodomas klaipėdiečiams mažai žinomas Rolando Atkočiūno režisuotas spektaklis „Idioto mišios“. „Susižavėję spektakliu scenos profesionalai braukė ašaras“, – įspūdžiais apie festivalį dalijosi „Idioto mišiose“ vaidinantis Klaipėdos dramos teatro aktorius Vytautas Anužis.

Kauno dramos teatro aktoriaus Petro Venslovo įsteigti „Teatro projektai“ pernai rugpjūtį žiūrovus pakvietė į „Idioto mišių“ premjerą. „Rusų klasiko Fiodoro Dostojevskio romaną „Idiotas“ aktorius P. Venslovas jau seniai svajojo perkelti į sceną. Ir tik gavus režisieriaus Rolando Atkočiūno palaiminimą, pradėjom du mėnesius trukusias repeticijas“, – pasakojo Klaipėdos dramos teatro aktorius, Klaipėdos universiteto teatro „Dramos klasė“ režisierius ir pedagogas Vytautas Anužis.

R. Atkočiūnas spektaklį norėjo perkelti į netradicinę erdvę. Buvo pasirinkta Bernardinų vienuolynui priklausanti Šv. Jurgio bažnyčią. „Viena seniausių Kauno bažnyčių sovietmečiu buvo apleista ir priklausė kariniam daliniui – ten džiovindavo parašiutus. Labiausiai nustebino nedaug subjaurotas interjeras – išlikęs nukryžiuotasis, bažnytinės tapygos fragmentai. Erdvė – dvasinga ir įkvepianti“, – sakė Rogožino vaidmenį „Idioto mišiose“ sukūręs V. Anužis.
Rezonansą visuomenėje sukėlęs spektaklis įdomus dar ir tuo, jog visa trupė kviestinė. „Idioto mišiose“ vaidina aktoriai iš Kauno (P. Venslovas, S. Šidlauskas), Vilniaus (J. Malkovas iš Rusų dramos teatro, M. Žiemelytė vaidina Jaunimo teatre, E. Nekrošiaus spektakliuose) ir Klaipėdos (V. Anužis). Spaktakliai rodomi 1-2 kartus per mėnesį. Salės perpildytos. O atėjus šaltajam sezonui nešildomoje Šv. Jurgio bažnyčioje spektakliai nutraukiami.

Nesivaiko pigaus populiarumo
Rugsėjo pabaigoje spektaklis buvo parodytas jau devintą kartą organizuotame Talino menų festivalyje „Trialogos“. „Į Estiją mus pakvietė Lembitas Petersonas, Talino dramos teatro režisierius ir festivalio teatrinės dalies kuratorius. Šis žmogus – šiuolaikinio estų teatro žvaigždė, spektaklius statantis visame pasaulyje. Festivalyje buvo parodytas jo režisuotas V. Šekspyro „Hamletas“.

Pasak V. Anužio, festivalis – labai aukšto meninio lygio. „Čia nesistengiama vaikytis pigaus populiarumo. „Trialogos“ renginiuose lankosi žmonės, kuriems išties rūpi menas.“

Penkias dienas į Taliną suvažiavę žmonės skaitė poeziją, rengė parodas, rodė spektaklius, pristatė naujausius muzikos kūrinius. Be to, apie šiuolaikinę kultūrą ir jos įtaką žmogui buvo organizuojamos mokslinės konferencijos, seminarai, diskusijos.

„Idioto mišias“ lietuviai Taline vaidino Senamiestyje, Vene (Rusų) gatvėje esančioje Šv. Katarinos bažnyčioje, kuri savo amžių skaičiuoja nuo XIII amžiaus. Aplink ją esančiame unikaliame Dominikonų vienuolyno komplekse įsikūręs nuo 1993 metų veikiantis kultūros fondas „Hereditas“, vienijantis įvairių sričių menininkus. Festivalio „Trailogos“ dauguma renginių ir organizuojami Šv. Katarinos bažnyčioje.

Estai gyvena intensyviai
Šiuometinė Talino festivalio žvaigždė – garsus rusų kompozitorius, muzikos teoretikas Vladimiras Martynovas, „Trialogose“ pristatęs ir naujausią savo darbą „Šokis ant kranto“ („Šokis su mirusiu draugu“, 2004) fortepijonui ir orkestrui.

„Jis rašo avangardinę ir roko muziką. Daug kūrinių sukūrė kino filmams. Tyrinėja, aprašo ir bando kurti sakralinę viduramžių muziką, – pasakojo V. Anužis. – Jis taip pat filosofuoja apie mūsų civilizaciją, kultūrą, postmodernizmą. Teko su juo bendrauti. Jis pesimistiškai vertina visuomenę, praradusią dvasinius orientyrus arba, šiurkščiai tariant, Dievą.“

Labiausiai aktorių nustebino nuoširdus ir šiltas Estijos menininkų bendravimas. „Visada maniau, jog Talino ir estų iškėlimas – išpūstas dalykas. Pats įsitikinau, jog taip nėra. L. Petersonas ir, žinoma, V. Martynovas, aukštai įvertinę „Idioto mišias“, pasiūlė ir įsipareigojo suorganizuoti gastroles Maskvoje, Anatolijaus Vasiljevo, garsaus šiuolaikinio rusų režisieriaus, pedagogo ir teoretiko, teatre. L. Petersonas taip pat siūlo bendradarbiauti kuriant įvairius teatrinius projektus su „Dramos klase“ ir mūsų studentais. Pavasarį jis žada apsilankyti Klaipėdoje.“
V. Anužio žodžiais tariant, V. Martynovas Taliną pavadino šiuo metu įdomiausia kultūros sostine Europoje. „Tąkart Taline vyko 40 įvairiausių festivalių. Estai gyvena labai intensyvų kultūrinį gyvenimą. Jie mums atrodo šalti, bet jų veiklos rezultatas labai dvasingas, tyras ir šviesus. Norėčiau atgal į Taliną…“
Auksė BOGUŽAITĖ

Ina Administrator

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.